Hur kan vi stärka livsmedelsproduktionen i norra Sverige?

Publiceringsdatum

Jordbruksverkets nya rapport om förutsättningar för livsmedelsproduktion i norra Sverige visar att livsmedelsproduktionen de sju nordligaste län har haft en sämre utveckling än i resten av landet. I rapporten beskrivs en rad åtgärder som kan bidra till att nyttja styrkor och vända utvecklingen i området.

Fiskebåt som ligger förankrad i hamn under vintern.

Foto: Amanda Falkman

Livsmedelsproduktionen behöver öka i hela Sverige, både för att säkerställa livsmedels­försörjningen och för den civila beredskapen i norra Sverige. Det har också betydelse för biologisk mångfald och för regional utveckling.

Jordbruksverket har haft ett regeringsuppdrag att föreslå hur livsmedels­produktionen i de sju nordligaste länen i Sverige kan stärkas. Uppdraget var en del av livsmedelsstrategin 2.0 och den 27 februari redovisade vi det till regeringen. Rapporten beskriver utvecklingen i de sju länen i norra Sverige jämfört med resten av Sverige och ger förslag om hur livsmedels­produktionen i norra Sverige kan stärkas.

Välkommen på webbinarium!

Välkommen till vårt lunchseminarium den 26 mars klockan 12.00.

Vi berättar om ett regeringsuppdrag där vi har föreslagit hur livsmedelsproduktionen i de sju nordligaste länen i Sverige kan stärkas. Därefter blir det ett samtal med landshövdingen i Jämtlands län, Marita Ljung och två livsmedelsproducenter inom mjölk och ägg om deras syn på utmaningar och behov.